AR PASITIKRINAI?

Krūties vėžys – viena labiausiai paplitusių ligų moterų tarpe (daugėja ir jaunų sergančių moterų!!!). Daugiau pasidomėjus, krūties vėžio sergamumo skaičiai tikrai gąsdina… Tik žmonės dažnai mano, kad diagnozė „vėžys“ yra mirties nuosprendis, bet jei liga nustatoma ankstyvoje stadijoje – išgijimo tikimybė tikrai kur kas didesnė.

Todėl man jau seniai galvoje kirba mintis apie tai pakalbėti. Nes apie tai reikia kalbėti ir kuo daugiau. Manau, kad reguliariai pasitikrinti tikrai nėra sunki užduotis. Sunkiau – įveikti vidinę baimę. Dauguma moterų išsigąsta vien minties, kad gali tekti eiti tikrintis dėl krūties vėžio, gal joms dar ir nemalonu ar gėda…

Dauguma vis nukėlinėja privalomuosius patikrinimus: “Tai šiandien negaliu, tai rytoj esu užimta, tai apskritai tam niekada nėra tinkamo laiko ir aš nieko nenoriu žinoti”. Bet nežinojimas mūsų neapsaugos nuo susirgimo ir laukti iki paskutinės minutės tikrai ir tikrai neverta. Tiesiog, kai jau pajausite, kad kažkas yra negerai ir reikia eiti pas gydytoją – gali būti per vėlu.

Žinau, kad baisu. Aš pati kiekvieną kartą eidama tikrintis ir laukdama prie kabineto durų viduje jaučiu nerimą “O jei ką nors ras…?”. O jei ras, tada ir galvosiu ką toliau daryti. Aišku, kai atsakymas yra teigiamas, gydymas tikrai nėra lengvas, bet šiuolaikinė medicina yra stipriai pažengusi, todėl liga yra gydoma ir pagydoma. Juk sakoma, kad kuo anksčiau pradėsi – tuo lengviau ir greičiau pasveiksi.

Vežys labai klastinga liga, todėl visos privalom išlikti budrios ir nepamiršti, jog vienintelė krūties vėžio prevencinė priemonė – nuolatinė patikra. Dar prieš einant tikrintis pas gydytoją, kiekvieną mėnesį setebėk savo kūno pokyčius – duše apsižiūrėk pati (ne tik krūtinę, bet ir pažastis!). Kaip tai padaryti informacijos internete tikrai pilna, o jei kartais nerastum – rašyk, būtinai padėsiu!

Sumažinti krūties vėžio riziką gali padėti ir subalansuota bei sveika mityba, reguliarus sportas, žalingų įpročių atsisakymas, net ir tinkamai pasirinktas liemenėlės dydis. Reikia nepamiršti ir bent du kartus per metus apsilankyti pas ginekologą, kuris patikrins bendrą tavo sveikatą ir apžiūrės krūtis.

Prieš kelias dienas kaip tik su mama kalbėjomės apie ligas ir mūsų pareigą saugoti save (ne tik dėl savęs, bet ir dėl mus mylinčių žmonių). Ir man labai patiko mamos žodžiai, kad tik nuovokumas mus gali išgelbėti ir leisti gyventi sveikiau ir ilgiau. Todėl nelauk akivaizdžių ligos simptomų. Imk mamą, sesę ar draugę už rankos ir pirmyn tikrintis! Juk brangiausias turtas yra sveikata.

Būkime sveikos!